Bizonyára sokan (vagy sokak szülei) emlékeznek arra, hogy a gulyáskommunizmus vicceinek kb. fele úgy kezdődött, hogy „Reagan és Gorbacsov…”, és legalább három olyan is van, amiben repülőn utaznak, amikor lezuhan a repülő és ők ejtőernyővel kiugranak. Most az a vicc az érdekes, amiben Kádár János is velük utazik, ő is kiugrik, mindhárman Afrikában érnek földet, és fogságba ejti őket egy kannibál törzs. A törzsfőnök először Ronald Reagan-nel beszél:
- Te ki vagy?
- Én vagyok a hatalmas Amerika elnöke!
- Sosem hallottam róla! Belőled fasírt lesz!
Utána jön Mihail Gorbacsov:
- Hát te ki vagy?
- Én vagyok a hatalmas Szovjetunió elnöke!
- Arról sem hallottam sose! Belőled palacsinta lesz!
Végül Kádár János:
- Na és te ki vagy?
- Én vagyok az icipici Magyarország elnöke…
- Nemmondod, ott tanul a fiam! Ülj csak le, mindjárt kész a vacsora. Szereted a fasírtot? A desszert palacsinta!
Tehát a kérdés: melyik szuperhős a törzsfőnök?
Persze a válasz könnyű: a Fekete Párduc, elvégre ő az egyetlen közismert bennszülött afrikai hős, de az indokolás már nehezebb: miért ő? Mert ez nem csak bemondás, hanem levezethető tény. (Na jó: olyan közel van a tényhez, amilyen közel csak lehetséges – mondjuk úgy, hogy logikusan alátámasztható, és egy magyar politikus ezt már természeti törvénynek adná el.) Hogyhogy már azelőtt közszájon forgott a vicc, hogy Magyarországon bárki is hallott volna T’Challáról? Hát nézzük, de előre szólok: lesz szó rasszizmusról, polgárjogi mozgalomról és egy kéjenc kommunista tojásról is.
Van még itt valaki? Akkor kezdjük az Aranykorban (azaz a második világháború előtti képregények világában), a DC családfájának gyökereitől, az Action Comics #1 közismert és ezerszer „homage”-olt borítójával, rajta természetesen Superman első megjelenésével (Joe Shuster):
Tudjátok, mennyit ér egy ilyen?! Egy jó állapotú példány nemrég 3 207 852 dollárért, azaz hárommillió-kettőszázhétezer-nyolcszázötvenkettő dezső ellenében cserélt gazdát, ami olyan nyolcszáznyolcvanmillió forint körül van (érdemes tehát benézni az USA-ból hazaköltözött nagyfater cuccai közé, mielőtt kiszórjátok a lomiba). De hát kinek ne érne meg majdnem egymilliárdot az, hogy a történelem első Supermanjét kettéhajtva ékelje ki azt a megint billegő tetves konyhai hokedlit? Népszerű tehát a kiadvány, imhol néhány „homage” a számtalanból (az alkotók felsorolásától most hadd tekintsünk el):
Bónusz kérdés: van-e olyan karakter, aki bele is tudna ülni abba az autóba, amit felemel, vagy mindegyiket másfélszer akkorának rajzolták, mint amekkora arányos lenne?
A DC másik híres ősének és egyben névadójának, a Detective Comics #1-nek az első számának a borítóját már kevésbé szokták „homage”-olni, és mindjárt azt is látni fogjuk, hogy miért (Vincent Sullivan)…
…hát azért, mert teljes egészében olyan rasszista karikatúra, hogy ha manapság valakit elkapnak azzal, hogy ilyeneket ragaszt ki a villamosmegállóban, az kimeríti a "közösség ellen izgatás" vétkét és elvileg ülni is lehetne érte – ha pedig valaki egy újság címlapjára tenné, azért gyakorlatilag is lehetne ülni. Ezt tükrözi az értéke is: nemhogy hárommillió-kettőszázezret, de kettőszázezret sem ér, $45.000.- a rekord. Pedig a hokedlit ezzel is ugyanúgy ki lehetne ékelni…
De ne legyünk álszentek, idióták még kevésbé: természetesen nem szabad a háború előtti képregényeket a kor kontexusából kiragadva vizsgálni (mint ahogy a történelmet sem). Ami ma bűncselekmény, az akkor kóser volt, és az 1937-es Action Comics olvasói közül kerültek ki az olyanok, mint a nem egész 18 éves George Wallace, aki aztán 1963-ban alabamai (demokrata…) kormányzóként a beiktatási beszédébe beiktatta, hogy "segregation now, segregation tomorrow, segregation forever" (gondolom, ezt nem kell lefordítani senkinek, de akinek mégis: ugyanaz, mint a „Lenin élt, Lenin él, Lenin élni fog”, csak vörösök helyett rasszistákkal), és az egyetem ajtajában állva próbálta megakadályozni, hogy fekete tanulók is megkezdhessék a tanulmányaikat.
(Na persze fogalmunk sem lehet róla, hogy a mérsékelten derék George valóban olvasta-e az Action Comics-ot, de hogy ebben a korban élt, az vitathatatlan. Az is, hogy nem volt épp népszerűtlen, mivel még 1987-ben is kormányzó volt a pasas - nesze neked "a múlt rendszer hívei fontos funkciókban". Mondjuk 1972-ben kapott némi kritikát, öt golyó formájában, úgyhogy élete végéig tolószékbe kényszerült. És hogy mennyire beteg ez a világ: a merénylőjét nem politikai meggyőződés, hanem egyszerűen a hírnév iránti vágy vezette. Ezt meg is kapta, ráadásul 35 évig ingyen kosztot-kvártélyt is az államtól – akkor feltételesen szabadlábra helyezték.)
Ekkorra azonban már erőre kapott a polgárjogi mozgalom, Wallace-t központilag eltávolították az ajtóból és holmi gyüttment feketék is tanulhattak. (Olyannyira, hogy jelen pillanatban épp egy ilyen gyüttment fekete az Egyesült Államok elnöke. Igaz, Obama elnök 1961-ben született, tehát a fenti balhékból már kimaradt, másrészt – további egyetemi tanulmányai előtt – Los Angelesben járt főiskolára, vagyis nem a szegregáció lázában égő Délen.) És mi történt közben a szuperhősökkel?
Sok minden. 1966 júliusában a Fantasztikus Négyes #52 címlapján (Jack Kirby) megjelent az első mainstream fekete szuperhős, a Fekete Párduc:
Illetve: egy fekete szuperhős jelent meg? Persze láthatóan fekete ruhába öltözött és a neve is fekete, de a bőre is az? Az ördög a részletekben lakik: ez a címlapról nem volt megállapítható, és nem véletlenül. Az eredeti borító ugyanis még így festett:
Itt a Párduc jól láthatóan nem fehér ember, és a korszakot jól ismerők szerint azért került a fiókba címlap, mert nem merték megkockáztatni, hogy a címlapon egy jól felismerhetően fekete szuperhős legyen. Ezért készült egy olyan verzió, amin a Párduc arca nem látható, a képregényben is végig a teljes testét elfedő ruhát visel, és csak a sztorit végigolvasók tudják meg, hogy bizony „afroamerikai” (a kifejezést a továbbiakban nem használjuk, hiszen a Párduc bennszülött afrikai, nem amerikai) hőssel van dolgunk.
És a félelem nem volt teljesen alaptalan, mert a nem-kaukázusi típusú karakterek ábrázolása 1965-ben (vagyis gyakorlatilag ugyanakkor) a DC-nél még ott tartott, hogy a Csodanőnek Egg Fu-val kellett megküzdenie (Wonder Woman #157, Ross Andru):
Hiába telt el csaknem harminc év, a DC csak nem tudott lejönni a „ronda kínai” vonalról. A Batman Superman ellen-ben a Gal Gadot játszotta modern, független, erős Csodanőt bámulók készüljenek fel a legrosszabbra, jön az összecsapás…
Tojás-Fu a bajszával verte meg Csodanőt. Hiszen nyilvánvaló, hogy minden kínai ronda, minden kínainak nagy bajsza van, minden kínai nevében szerepel a „Fu” és minden kínai remek harcművész. (Ennek a Hollywoodban ma is élő toposznak a paródiáját láthattuk a felújított Star Trekben, amikor Sulu jelentkezik, mint képzett közelharcos, és kiderül róla, hogy vív.)
Azt hiszem, mára elég ennyi. Legközelebb körüljárjuk a Fekete Párduc eredetét, kétséget kizáróan igazoljuk, hogy ő szerepel a kádárista viccben, valamint Széntigris is összecsap Tamás bátyával. Viszlát!
Hozzászólások
Basszus, ez most tényleg komoly??? IC, nem te rajzoltad kitolásból?
Mert ha nem, akkor ez ultragáz. Legalábbis most. De ugye már akkoriban is az volt? Ugye? Nyugtass meg.
Akkoriban okozott felzúdulást vagy éljenzést a Marvel lépése a fekete szuperhőssel? Hogy fogadták a népek?
(Ja, és félszemmel majd kövesd a Bajnokok Viadala II. részeit, a 3. füzet után szerintem lesz elég alapanyagod a "Megvárunk..." cikksorozathoz. :) )
(A CCII régi nagy kedvencem, asszem az első minisorozat volt, amit megvettem papíron a Nagymező utcában :D vannak benne szép pillanatok, az biztos!)
Ez a Wallace viszont nem volt százas.
A Fu-tojásnál betegebb szuper gonoszt még nem láttam.
Jók az írásaid, így tovább!
Tojás-Fu-t tényleg nehéz überelni, de azért van még néhány versenyző a képregény-történelemben :D